Grupa EPL

Działalność w Parlamencie Europejskim i regionie

Już czwarty rok mam zaszczyt reprezentować Was – mieszkańców Pomorza Zachodniego i Ziemi Lubuskiej – w Parlamencie Europejskim. Dotrzymując swoich obietnic, jak co roku, składam sprawozdanie z moich dokonań z ostatnich miesięcy.

czytaj dalej

Podatek cyfrowy: weta państw członkowskich nie mogą prowadzić do bezczynności UE

Grupa EPL zaapelowała do ministrów finansów państw członkowskich UE, aby doszli do porozumienia w sprawie planowanego podatku cyfrowego na dzisiejszym posiedzeniu. "Potrzebujemy długofalowego rozwiązania, którym będzie wspólna europejska podstawa opodatkowania osób prawnych, zapewniającą, że w dobie gospodarki cyfrowej podatki są również płacone tam, gdzie ma miejsce działalność gospodarcza" - powiedzieli posłowie Grupy EPL - Dariusz Rosati i Gabriel Mato przed wczorajszym głosowaniem nad projektami aktów prawnych w Komisji Spraw Gospodarczych Parlamentu.

czytaj dalej

Sprawiedliwe opodatkowanie firm cyfrowych na unijnym wspólnym rynku

Jednym z priorytetów Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego jest dążenie do sprawiedliwej i równej konkurencji firm na wspólnym rynku. Na tym skupia się również nowa inicjatywa Komisji Europejskiej, która zakłada by przedsiębiorstwa cyfrowe na unijnym rynku - tak jak firmy tradycyjne - płaciły podatki tam, gdzie uzyskiwany jest ich dochód. W poniedziałek, 3  grudnia podczas posiedzenia Komisji ds. Gospodarczych i Monetarnych odbyło  się głosowanie nad raportem autorstwa prof. Rosatiego w sprawie przepisów dotyczących opodatkowania osób prawnych, których obecność na rynku cyfrowym jest znacząca. Popierając Komisję Europejską w jej obserwacjach, prof. Rosati, po konsultacjach z wieloma firmami, zaproponował wprowadzenie m.in. zapisów ułatwiających przedsiębiorstwom i państwom członkowskim prawidłowe egzekwowanie tego prawa. 

czytaj dalej

Ukraiński Dzień Cyfryzacji

W czwartek, 29 listopada odbył się Ukraińskie Dzień Cyfryzacji, podczas którego posłowie ukraińskiej Najwyższej Rady i Europosłowie zajmujący się tematem cyfryzacji i współpracy unijno-ukraińskiej omówili tematy takie jak np. polityka teleinformacyjna na Ukrainie, Europejski Jednolity Rynek Cyfrowy w perspektywie współpracy UE- Ukraina oraz kwestia kooperacji w zakresie cyfryzacji pomiędzy UE i Ukrainą z punktu wiedzenia małych i średnch przedsiębiorstw.

czytaj dalej

Pierwszą reakcją powinno być zamknięcie projektu Nord Stream 2

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu prof. Rosatiego dla Interia, podczas którego poruszane są takie tematy jak sytuacja na Ukrainie, agresja Rosji na Morzu Azowskim, Nord Stream 2 i aktualna sytuacja polityczna w Polsce.

czytaj dalej